[ad_1]

Avrupa Rus varlıklarına el koyabilecek mi?

Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, Batı yaptırımları altında dondurulan Rus varlıklarına yasal olarak el koyamayacaklarını söylemiş oldu.

Sadece Wall Street Journal bildirdiğine bakılırsa, blok Rus yetkilileri Ukrayna’daki askeri operasyon sebebiyle yargılamak için internasyonal bir mahkeme oluşturmayı umuyor.

Avrupa Komisyonu yetkililerine bakılırsa, internasyonal devlet dokunulmazlığı ilkesi, yürütme organının Rusya Merkez Bankası’nın varlıklarına el koymasına izin vermiyor.

AB Milletvekillerinin, AB üye ülkeleri ve müttefiklerinin likit varlıkları yönetmek ve yatırmak için bir fon oluşturmasını önermesiyle münakaşa başladı.

Lagarde'dan büyüme mesajı

Lagarde’dan gelişme mesajı

Komisyona bakılırsa, Brüksel’in blok ülkelerin elinde bulundurduğu Rusya Merkez Bankası varlıklarının miktarı yada nakit şeklinde likit varlıklarda ne oranda olduğuna dair bir rakamı yok.

Kremlin’e bakılırsa, Mart ayından bu yana yurt haricinde tutulan ortalama 300 milyar dolarlık rezervin yanı sıra Rus işletme ve şahıslara ilişkin milyarlarca dolar donduruldu.

Ukrayna’yı finanse etmek için Rus devleti ve hususi varlıklarını kullanmanın yasallığı birkaç aydır tartışılıyor, sadece bloğun arzu etmiş olduğu mekanizmanın uygulanmasının kolay olmayacağı bildiriliyor. Bu sebeple bir çok üye ülkede dondurulan varlıklara el koymak yasal olarak sadece bir ceza mahkûmiyeti olduğunda mümkün.

Ayrıca, mevzu Rus fonlarını kullanmak olduğunda Washington kendi zorluklarıyla yüzleşiyor. ABD’li yetkililer WSJ’ye, yönetimin bu yeni otorite getirilene kadar yapabileceklerinin kısıtlı bulunduğunu söylemiş oldu.

[ad_2]

Kaynak link

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir