[ad_1]

Bakan Bilgin'den asgari ücret açıklaması

Bakan Alim’in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Bir ülkede işveren sendikasının 60 yılını kutlaması olağanüstü mühim. Dünya açısından bakıldığında bir ihtimal 60 yıl oldukca uzun sayılmayabilir fakat sanayileşme zamanı kısa devam eden ülke açısından mühim bir deneyim. İşletmenin ortaya çıkması geleneksel iyelik ilişkisinden farklılaştırarak kurumsal olarak işletme hüviyetine ulaşması kolay bir vaka değil. Türkiye’de bu sürecin işlediği dönemden geçiyoruz.

70’li yıllardan başlayarak sanayileşmede hızla kat edilen mesafe, ihracat içinde endüstri ürünlerinin almış olduğu oranı dikkate aldığımızda Türkiye’nin gecikmiş sanayileşmesine karşın iyi mi hızla hareket ettiğini görüyoruz. Pazarı ürünle ham maddeyle bütünleştirmeyen altyapı olmadan sanayileşme ve kalkınmak mümkün değil. Son 20 yılda bu işler niçin hızlandı diyenlerin yanıt araması ihtiyaç duyulan yer burasıdır.

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı: Yılbaşından sonra iyileşme hızlanacak

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon mesajı: Yılbaşından sonrasında iyileşme hızlanacak

Endüstri temel altyapının üstünde üretmektedir. Dünyada pandemiden büyüyerek çıkan iki ekonomiden biriysek, AB’de resesyondan bahsedilirken Türkiye büyüyorsa, yatırım ve ekonomi politikasının ne kadar sıhhatli ve mühim bulunduğunu görmek lazım. İşçi ve işveren sendikası günümüz çağıl şartlar içinde olağanüstü barışı ve köprüyü kuran yapılardır.

Toplumsal barışı temsil ederler. Biz toplumsal barışı inşa eden taraf olarak TİSK’i bir öteki taraf olarak da işçi sendikalarını değerlendiriyoruz.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Toplumsal Devlet bu iki kuruluşu ele alan ve toplumsal politikaları geliştiren bir devlettir. Geçtiğimiz yıl seyrettiğimiz asgari ücret politikası olağanüstü önemlidir.

Asgari ücret temel ücret eleştirileri var. Asgari ücretin şu şekilde bir tesiri var. Asgari ücret arttı mı gerçek ücretler de tekrardan ayarlanıyor. Ortalamayı yukarıya doğru taşıyan asgari ücret politikasını belirlediğimizi söylemek isterim.

Türkiye demokratikleşme yolculuğunda başkanlık sisteminin iyi mi zamanı adım bulunduğunu buradan bakarak söylemek lazım. Türkiye’nin bugün başarması ihtiyaç duyulan şey dışarıdan gelen saldırılara karşı ulusal birliği güçlendirerek toplumsal barışı inşa eden sendikalarımızla beraber geleceğe yürümektir.

[ad_2]

Kaynak link

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir