[ad_1]

Bakan Dönmez: Türkiye'nin gaz merkezi olmak için gereken bütün enstrümanlara sahip olduğunu göreceksiniz 

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Eyüpsultan’da düzenlenen Türkiye 2023 Zirvesi & Para Sohbetleri programına video konuşma ile katıldı. Burada konuşma icra eden Bakan Dönmez, hayata geçirilen pek fazlaca mevzunun yarım asırlık geçmişe haiz bulunduğunu vurgulayarak, “Denizlerimizde gaz arama ve sondajlarımızın büyük bir kısmını kendi insan kaynağımızla, kendi ekipmanımızla ve kendi teknolojimizle yapıyoruz. Daha ilkin internasyonal ortaklıklar kanalıyla kazdığımız kuyularımızın yerini artık mühendislerimiz belirliyor.  Bugünlere kolay gelmedik. Nice engellemelerden, ambargolardan, sınırlamalardan geçtik. Hiçbirine aldırmadık. Bu yol enerjide bağımsız Türkiye’nin yoluydu. Bu yol ulusal bağımsız meselesiydi. Bu yol ekonomide, internasyonal ilişkilerde, güvenlikte, tam bağımsız Türkiye’nin yoluydu. 2023 senesinde yerli gazımızı milletimizle bulaştırmanın heyecanı içindeyiz. Faz 1 kapsamında 10 kuyudan 9’unun sondajını tamamladık. Denizden gelecek gazı ayrıştıracak Filyos Kara Gaz İşletme Tesisimizin yüzde 85’i tamamlandı2 dedi. 

Bakan Dönmez, kendi yaptıkları işlerin yeni vizyon adı altında pazarlandığına tanık olduklarını belirtti.  

TÜRKİYE’Yİ YENİ ENERJİ KAYNAĞIYLA TANIŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ 

Bakan Dönmez, “Deniz altındaki boru hattını da geçtiğimiz haftalarda tamamladık. Sakarya Gaz Sahası keşiften ilk üretime kadar dünyanın en süratli meydana getirilen deniz saha geliştirme projesi olacak. Türkiye ile aynı anda nükleer enerjiyi münakaşaya başlamış olan Cenup Kore bugün elektrik ihtiyacının yüzde 27’sini nükleerden karşılıyor, başka ülkelere danışmanlık ihraç ediyor. Türkiye’nin nükleer enerjiye ulaşması Cumhurbaşkanımızın kuvvetli iradesi yardımıyla oldu. Bugün Akkuyu’da Türkiye’nin ilk nükleer santrali yükseliyor. İnşallah Cumhuriyetimizin 100’üncü senesinde Türkiye’yi yeni enerji kaynağıyla tanıştırmayı hedefliyoruz. Buradan elde ettiğimiz tecrübeyle yeni santraller yapmayı ilerleyen dönemlerde de tasarımından işletimine kadar yerli nükleer santralimizi hayata geçirmeyi arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.  

Bakan Dönmez, dünyanın en ileri sondaj deposunun kurulduğunu, Silivri Doğalgaz Depolama Tesisi’nin 4,6 milyar metreküplük genişletme fazının tamamlandığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açılışının gerçekleşeceğini altını çizdi.  

EN BÜYÜK GAYEMİZ ENERJİDE ÖZ YETERLİLİĞİNİ SAĞLAYAN BİR TÜRKİYE 

Lityum üretecek iki fabrikanın temelinin de atılacağını belirten Bakan Dönmez, “Hedefimiz Türkiye petrollerinin günlük yurt içi üretimini 1-2 yıl içinde 100 bin varil seviyelerine getirmek. Kara ve denizlerde petrol arama ve sondajcılığından, madencilik faaliyetlerine, doğalgaz depolama tesislerinden yenilenebilir enerji üretimi ve teknolojilerinin geliştirilmesine kadar en büyük gayemiz enerjide kendi öz yeterliliğini elde eden bir Türkiye. Enerjide ne kadar bağımsız olursak, ekonomide, diplomaside, güvenlik politikalarında aşama bağımsız olacağız. Koşar adamlarla hedeflerine ilerleyen bir Türkiye için enerjide bağımsızlık en mühim konuların başlangıcında geliyor. Artık patinaj meydana getirecek, duracak, bekleyecek zamanımız yok” dedi. 

TÜRKİYE GAZ MERKEZİ OLMAK İÇİN GEREKEN BÜTÜN ENSTRÜMANLARA SAHİP 

Bakan Dönmez, “Enerjide yerlilik oranımız arttıkça, enerji jeopolitiğinde meydana gelen gelişmelerin etkilerini de azaltmış olacağız. Her bir proje, her bir yatırım gelecek 50 senenin, 60 senenin enerjisini sağlamaya yönelik. Yalnız kendimizin değil, bölgemizin de enerji güvenliği için çaba gösteriyoruz. Gündem de olan gaz merkezi tartışmalarını takip ediyorsunuz. Türkiye bir günde bu noktaya gelmedi. Türkiye’nin gaz merkezi olması yönünde görüş bildiren liderler bu noktaya aniden buraya gelmedi. Türkiye’nin son 20 yılına baktığımızda Türkiye’nin gaz merkezi olmak için ihtiyaç duyulan tüm enstrümanlara haiz bulunduğunu görmüş olacaksınız. Türkiye, doğalgazın üretilmesi, ithal edilmesi, ticaretinin yapılabilmesi ve ihraç edilebilmesi için kafi alt yapıya teknik donanıma, internasyonal informasyon ve birikime haizdir. Uzun süredir gaz merkezi tanımına uygun şekilde fiziki alt yapımızı geliştirecek adımlar attık. Piyasa tarafsızlığı, uygulama mevzuatı ihtiyacı, şeffaflık benzer biçimde parametrelerle iyileştirme yaptık. Gayemiz bölgesinde ve dünyada referans gaz fiyatının belirlendiği gaz tecim merkezi haline gelmek. Bu konudaki yol haritamızı yıl sonuna doğru netleştireceğiz” dedi. 

YENİ VİZYON ADI ALTINDA PAZARLAYANLARA ŞAHİT OLUYORUZ 

Bakan Dönmez, “Bizlerin hayata geçirdiği işleri yeni vizyon adı altında pazarlayanlara tanık oluyoruz. Türkiye’nin enerji dönüşümü dünyada takdirle izlenirken, ithal danışmanlarla  Türkiye’nin enerjisini yönetmeye talip olmak enerji kapitülasyonlarına kapı aralamaktır. Türkiye’yi bugün Avrupa’nın düşmüş olduğu duruma düşürmektir. Hepimiz yerli enerji, ulusal enerji, yerli insan deposu diyoruz. Motivasyonumuzu büyümek üstüne inşa ediyoruz. Kendimize hep rehber ediniyoruz. Biz bizlere yeteriz diyoruz. Varlığımızı dışarıda değil kendi özümüzde arıyoruz. Milletimizin heyecanıyla daha büyük işlere talibiz. İnanıyorum ki Cumhuriyetimizin 100’üncü senesinde yeni ligin kapılarını ağırlayacak” dedi.  

[ad_2]

Kaynak link

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir