[ad_1]

Bakan Muş'tan 'zincir marketler' ve asgari ücret açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, katılmış olduğu canlı yayında gündeme dair dört gözle beklenen soruları yanıtladı. Bakan Muş zincir marketlere ilişkin yapmış olduğu açıklamada ‘Verileri takip edeceğiz, Zincir market verilerinin tamamını sisteme aktaracağız. Elde edilmiş fiyat verilerini kamuoyuna açıklayacağız. ifadelerini kullandı. Muş, Türkiye’nin yapmış olduğu yatırımlar ile besin arz güvenliğini sağladığını söylemiş oldu. Fahiş fiyatlarla mücadeleye değinen Bakan Muş, fiyatlama davranışını daha izlenebilir hale getirmek için 200 ve üstü şubeye haiz olan marketlerin bakanlığa fiyat bildiriminde bulunacağını söyleyerek, verilerin takip edileceğini aktardı.

Bakan Muş’un açıklamalarI şu şekilde: Piyasanın bir dengesi var. Buna dikkat ediyoruz. Tüm adımları hukuk içinde atıyoruz. Kuralları eşit şekilde uyguluyoruz. Türkiye tüm zor zamanlarında bundan ödün vermedi. Bu yüzden yatırım çekiyoruz.

İHRACAT VERİLERİ

Bakan Muş, tahıl koridorunun açılması ile emtia fiyatlarının düştüğünü kaydetti. Bakan Muş, Türkiye’nin ihracatının OECD averajının üstünde bulunduğunu söyleyerek, “2011-2021 arası ihracat artış oranımız yüzde 5.3 oldu” dedi.

ASGARİ ÜCRET

Tecim Bakanı Mehmet Muş, asgari ücret mesajı vererek, “Çalışanı enflasyona ezdirmemek lüzumlu. Hükümet sendikaları dinliyor. İşçi ve işveren içinde bir yol bulacağız. İşçinin alım gücü ile işverenin karşılama gücü gözetilecek’ sözlerini kullandı.

 

[ad_2]

Kaynak link

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir