[ad_1]

Bakan Nebati'den EYT açıklaması

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM Genel Kurulu’nda bütçe sunumunda açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Nebati’nin açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Yüksek enflasyon sebebiyle para politikaları sıkılaşırken, finansman maliyetleri artmış ve resesyon beklentileri güçlenmiştir. Böylece, 2022’de küresel büyümenin yüzde 3,2’ye gerilemesi öngörülüyor. Üretim ve istihdam kapasitesini artıran Türkiye, 2021 senesinde yüzde 11,4 ile G20 ülkeleri içinde en süratli büyüyen ülke olmuştur. Ülkemiz bu kuvvetli performansını 2022 senesinde da sürdürmüş; ilk üç çeyrekte yüzde 6,2 ile dünya averajının oldukça üstünde büyümüştür. İstihdamı çoğaltmak biz için dirimsel önemdedir. Gayretlerimizin meyvesini aldığımızı görüyoruz. İlk on ayda istihdam artışı 1 milyon 227 bin şahıs olmuştur. Ekim itibarıyla istihdam 31,2 milyon seviyesiyle zamanı zirveleri görmüştür.

ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞLER DEVAM EDECEKTİR

İhracat, Kasım itibarıyla senelik 253 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihimizin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Ekim itibarıyla cari açık senelik 43,5 milyar dolar gerçeklemiştir. Sadece, enerji ve altın hariç cari işlemler 49 milyar dolar fazlaya ulaşmıştır. Yüksek enflasyonun sebep olduğu tüm sorunların farkındayız ve enflasyonla mücadeleyi en mühim önceliğimiz olarak görüyoruz. Enflasyon bugün istisnasız tüm ülkelerin başlıca problemi. Emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, tedarik zincirlerindeki aksamalar ve arz kısıtları tüm dünyada yüksek enflasyona niçin oldu. Bu süreçte devletimizde de enflasyon görünümünde belirgin bir bozulma yaşadık. Senelik enflasyon, Kasım ayındaki zirvesinden gerilemeye adım atmıştır. Kur Korumalı Mevduat ve Katılma Hesapları ve öteki politikalarımız yardımıyla Türk Lirasında sağladığımız istikrarlı seyir bu sonucun alınmasında etkili olmuştur. Önümüzdeki dönemde, küresel emtia tutarları, döviz kuru gelişimleri ve beklentilerde görülecek iyileşmelerle beraber gerek tüketici gerek üretici enflasyonunda düşüşler devam edecektir. Her ay bu düşüşler gerçekleşecektir. Ocak-Ekim döneminde KKM’ye bütçeden 91,6 milyar TL harcama yapılırken, kurdaki istikrar ile Kasım ve Aralık’ta şu ana kadar bütçeden herhangi bir aktarım yapılmamıştır. 2022 Senesinde 276,8 milyar TL vergi gelirinden yurttaşlarımız lehine vazgeçtik. Mali Suçları Araştırma Kurulumuz MASAK, kabahat gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanının önlenmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu yıl kabahat gelirlerinin aklanmasının önlenmesi kapsamında, 20 bini aşkın şahıs hakkında araştırma yapılmıştır. Ek olarak, terörizmin finansmanı kapsamında 66 gerçek şahıs ve 14 kuruluşun mal varlığı dondurulmuştur. Ülkemizin gri sıralama sürecinin varlık barışı düzenlemeleriyle herhangi bir bağlantısı söz mevzusu değildir.

Konut aboneleri için elektrikte yüzde 50 naturel gazda ise yüzde 75 sübvansiyon sağlıyoruz. Tarımsal desteklerle çiftçilerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Ocak ayında yüzde 25 olan TL eşeysel durağan(durgun) faizli borçlanmanın maliyeti Kasım’da yüzde 11’e geriledi. Merkez Bankası toplam brüt rezervi yıl sonundaki 111 milyar dolar seviyesinden bugün 125 milyar dolara terfi etmiştir.

EYT AÇIKLAMASI

EYT ile ilgili emek vermeyi da tüm paydaşların görüşlerini dikkate alarak titizlikle yürütüyoruz. Çalışmanın bilgileri Sayın Cumhurbaşkanımız tarafınca zamanı ulaşınca kamuoyuna açıklanacaktır.

 

 

[ad_2]

Kaynak link

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir