[ad_1]

Birleşmiş Milletler: Reel ücretler küresel olarak düşüyor

Birleşmiş Milletler Internasyonal Emek harcama Örgütü’nün (ILO) yayınladığı son rapora nazaran, bu senenin ilk yarısında aylık ücretler gerçek olarak yüzde 0,9 oranında gerileyerek 2008’den bu yana ilk kez negatif ücret artışı oldu.

“Enflasyon ve Covid-19’un ücretler ve satın alma gücü üstündeki tesiri” başlıklı rapor , krizin orta sınıfın satın alma enerjisini azalttığına ve bilhassa düşük gelirli hane halklarını vurduğuna dikkat çekti.

Gelişmiş G20 ekonomilerinde 2022’nin ilk yarısında gerçek ücretlerin yüzde 2,2 düşmüş olduğu tahmin edilirken, gelişmekte olan G20 ülkelerindeki gerçek ücretlerin yüzde 0,8 artarak Covid 2019 öncesine nazaran yüzde 2,6 daha azca olduğu tahmin edildi.

Bölgelere nazaran, Doğu Avrupa ve Şimal ABD, sırasıyla yüzde 3,3 ve yüzde 3,2’lik gerçek ücret düşüşleriyle satın alma gücünde en keskin düşüşleri görmüş oldu. Avrupa Birliği’nde gerçek ücretler yüzde 2,4 düşerken, Latin ABD ve Karayipler’de yüzde 1,7 düştü. Afrika yüzde 0,5 düşüş kaydetti.

Geçtiğimiz birkaç yılda, jeopolitik belirsizlikle beraber pandemiyle ilgili tedarik zinciri darboğazları, besin ve enerji maliyetlerini mühim seviyede artırarak birçok ülkede enflasyonu kırk senenin en yüksek seviyelerine çıkardı.

Maaşlar Orta Asya’da yüzde 2,5 ve Arap devletlerinde yüzde 1,2 oranında artarken, Asya-Pasifik bölgesinde yüzde1,3’lük kazanç artışı ile bu bölgelerde trend tersine döndü.

ILO Genel Direktörü Gilbert Houngbo “Karşı karşıya olduğumuz çoklu küresel krizler, gerçek ücretlerin düşmesine niçin oldu. Artan belirsizliklerle karşı karşıya kalan on milyonlarca işçiyi zor durumda bıraktı. En düşük ücretlinin satın alma gücü korunmazsa gelir eşitsizliği ve yoksulluk artacaktır.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

[ad_2]

Kaynak link

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir