[ad_1]

Ev sahibi olmak isteyenler dikkat! Konut kredilerinde sistem si baştan: Yeni formül, 3 farklı oran!

Ev sahibi olmak isteyen kişileri umutlandıran yeni kredi faiz oranında detaylar netleşmeye başladı. Son dönemlerde emlak piyasasında durgunluk yaşanıyor. Ekim ayında yalnız 102 bin 660 konut satılırken bunun 13 bin 268’i krediyle gerçekleşti. İstatistiklere gore ekim ayı için açıklanan 102 bin 600 konut satışı sayısı son 8 senenin en düşük Ekim ayı verisi olarak tarihe geçti.Ev sahibi olmak isteyenlerin ve emlak piyasası temsilcilerinin piyasası hareketlendirmesini merakla beklediği yeni konut kredi faizi hesaplama sisteminde değere ve gelire gore değişik faiz oranlarının mevcut olması planlanıyor.

Dar, orta ve yüksek gelirli herkesi ilgilendiren yeni konut kredisinde ev fiyatındaki artış ile kredi oranı doğru orantılı olacağı tahmin ediliyor.

PİYASAYI CANLANDIRMASI BEKLENİYOR

Beklenen yeni hesaplama ile faizlerin düşmesi ve konut piyasasında hareketli günlerin yaşanması planlanıyor. Emlakçılar ve müteahhitler yılbaşından itibaren konut piyasasında hareketlenmenin başlayacağını tahmin ediyorlar.

DEĞERİN YÜZDE 80’İ ORANINDA KREDİ

2022 yılı Haziran ayında BDDK konut kredilerindeki yeni oranı duyurmuştu. Buna gore, 1. ve 2. el konutlar için kredi kıymet oranı değişmiş oldu. 2 milyon TL’nin altındaki konutlar için yüzde 90’a kadar kredi kullanılabilme sonucu verildi.

Sıfır konutlarda konut kıymeti 2 milyon TL’nin altındaki konutlar için kredi oranı yüzde 90, 2 milyon TL ile 5 milyon TL içinde olan konutlar için yüzde 70, 5 milyon TL ile 10 milyon TL içinde olan konutlar için azami 3,5 milyon TL, 10 milyon TL üstünde olan konutlar için ise konut kredisi imkanı bulunmuyor.

İkinci el konutlarda ise konut kıymeti 500 bin TL’nin altında olan konutlar için yüzde 90, 500 bin TL ile 2 milyon TL içinde olan konutlar için yüzde 70, 2 milyon TL ile 5 milyon TL içinde olan konutlar için yüzde 50, 5 milyon TL ile 10 milyon TL içinde olan konutlar için azami 2,5 milyon TL, 10 milyon TL üstünde olan 2. el konutlar için ise konut kredisi imkanı yok.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, satış adetlerinde düşüşlerin başladığını ifade ederek, “Emlak piyasasında bir durgunluk hakim şu an için. Hayata geçen toplumsal konut projeleri bu durgunluğun sebeplerinden birisi elbet. Piyasada sıcak olan talebin çekilmesine niçin oldu. Talebin azca olması fiyatların bir miktar gevşemesi anlamına geliyor. Bazı bölgelerde satış adetlerinde yüzde 10-15 oranında düşüşler gözlendi. İpotekli satışlarda aynı şekilde düşüşler var. Bu da talebin azaldığını bizlere gösteriyor. İlerleyen süreçte ev fiyatlarında bir düşüş öngörülüyor. Bu sebeple talebin fazlaca olduğu arzın azca olduğu durumlarda fiyatlar yükselme eğilimi gösteriyor. Satılık ev fiyatlarının yüksek meblağlarda olması, toplumsal konut projeleri şeklinde alternatiflerin olması ve devletin arazi tahsis etmesi şeklinde unsurlar taleplerin azalmasına niçin oldu. Türkiye’de genel olarak ev sahipliği oranı yüksektir. Yüzde 35-40 civarından bir kiracılık söz mevzusu. İmkanı olan kişiler ev almayı tercih ediyorlar” dedi.

0.69 FAİZLE KREDİ İHTİMALİ

Beklenen yeni konut kredisinde 2 milyonluk bir kredi için faiz oranı 0.69, 2-4 milyon TL’lik kredi için 0.79, 4-10 milyon TL’lik kredi için 0.90 faiz oranı olması planlanıyor.

GELİRE GÖRE FAİZ ORANI

Öte taraftan gelir grubuna gore de kredi faiz oranlarında değişim olması planlanıyor. Alt, orta ve yüksek gelir grubu için 3 değişik faiz oranı uygulanması, faiz oranlarının da 0.69 ila 1.20 içinde değişmesi planlanıyor.

Posta / İpek Alemdar Göde

[ad_2]

Kaynak link

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir