[ad_1]

Fiyatlar rekordan döndü! Gram altında bugüne dikkat

Piyasalarda gözler Fed’in faiz politikasında olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta bankanın son toplantısının tutanakları yayınlanmış ve önümüzdeki süreçte faiz artış hızının yavaşlatılabileceği mesajı verilmişti. Çarşamba günü ise Fed Başkanı Powell’dan piyasalara faiz artışına ilişkin oldukca mühim açıklamalar geldi.

Fed mart ayından itibaren yükselen enflasyonla baş edebilmek için faiz silahını çekmiş ve siyaset faizini üst üste artırmıştı. Son 4 toplantısında 75 baz puan faiz artırımına giden Fed siyaset faizini 15 senenin zirvesine çıkarmıştı.

ABD’de enflasyon artışının yavaşlama göstermesi Fed’in para politikasını belirlemede eleştiri bir role haiz. Son açıklanan üretici ve tüketici enflasyonunun beklentilerin altında gelmesiyle beraber piyasalarda Fed’in aralık ayında gerçekleştirilecek olan görüşmede 50 baz puan artışa gidebileceği fiyatlanmıştı.

ALTIN PİYASASINDA ‘POWELL’ RÜZGARI

Öte taraftan çarşamba günü saat 21.30’da Fed Başkanı Jerome Powell, Brookings Enstitüsü’nde piyasalara eleştiri mesajlar verdi. Powell, Fed’in faiz artırım hızını aralık ayında yavaşlatabileceğini sadece enflasyonun oldukça yüksek olmaya devam etmiş olduğu ortamda faizlerin artırılması ve bir süre için sınırlayıcı seviyelerde tutulması ihtiyacının devam ettiğini söylemiş oldu.

 İstanbul’da Kasım ayında en çok domates pahalandı

İstanbul’da Kasım ayında en oldukca domates pahalandı

Powell’ın faiz artışında yavaşlama için aralık ayını işaret etmesiyle beraber piyasalar moral buldu. Risk iştahının artmasıyla beraber altın fiyatlarında sert hareketler görüldü.

ONS ALTIN 1800 DOLARI AŞTI

Geçtiğimiz güne 1769 dolardan başlamış olan ons altın 1800 dolar olan pivot seviyenin üstüne çıkarak 1804 dolara kadar terfi etti. Ons altın günü 1803 dolar seviyesinden kapattı. Bilhassa dolar endeksinin 105 seviyesinin altına sarkmasıyla beraber ons altın fiyatında sert yükseliş görüldü.

Bugüne 1803 dolardan başlamış olan ons altın şu dakikalarda önceki kapanış seviyesine bakılırsa gerileyerek 1801 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içinde en düşük 1795 dolar, en yüksek ise 1804 dolar seviyeleri kontrol edildi.

GRAM ALTIN TARİHİ REKORDAN DÖNDÜ

Geçtiğimiz güne 1060 liradan başlamış olan gram altın 1080 liraya kadar yükselerek tüm zamanların zirvesine ulaştı. Gram altın günü 1080 liradan kapattı.

Haftanın son işlem gününe 1080 liradan başlamış olan gram altın 1082 liraya kadar yükselerek zamanı rekora ulaştı. Gram altın şu dakikalarda düşüş kaydederek 1079 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içinde en düşük 1075 lira seviyesi görüldü.

ALTIN YATIRIMCILARI KRİTİK GELİŞMEYİ BEKLİYOR

Altın yatırımcılarının gözü kulağı bugün saat 16.30’da ABD’de açıklanacak olan kasım ayı ziraat dışı istihdam verisinde olacak. Ziraat dışı istihdamın 200 bin artması umut ediliyor. Bundan önceki ay ziraat dışı istihdam 261 bin seviyesinde gerçekleşmişti.

ABD’de enflasyon ve istihdam verileri Fed’in politikasını belirleyen iki eleştiri gelişme olarak öne çıkıyor. Bugün açıklanacak olan ziraat dışı istihdam verisiyle beraber altın tutarları hareketlenebilir.

[ad_2]

Kaynak link

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir