[ad_1]

Hububat ihracatı 11 ayda 3.2 milyar dolara yükseldi

Celal Kadooğlu, GAİB Hububat Birliği olarak meydana getirilen yeniliklerden ve 11 aylık ihracat sayılarından bahsetti. Kadooğlu, sektörün senelik ihracatını zamanı bir rekorla tamamlamayı hedeflediklerini belirterek 2023 yılı için ise sektörün 13,7 milyar dolar olan hedeflerine ulaşacaklarına inancının tam bulunduğunu kaydetti.

‘İHRACAT RAKAMLARI GÜNDEN GÜNE ARTIYOR’

Celal Kadooğlu, birliğin ihracat rakamlarının artarak devam ettiğini belirtti. Hedeflerinin daima yüksek bulunduğunu ve bu doğrultuda çalışmalarına hız verdiklerini aktaran Kadooğlu,”2022 yılını yüzde 30’a yakın bir artışla, 12 milyar dolara yakın bir seviyede zamanı bir üstün dereceli ile tamamlamayı hedefliyoruz. 2022 yılının ocak-kasım döneminde ülke gruplarına bakılırsa en fazla artış yüzde 93 ile eski doğu bloğu ülkeleri yer almıştır. Akabinde takip eden yüzde 39 artışla ABD ülkeleri, yüzde 24 artışla Doğu ülkeleri ve son olarak olarak yüzde 11 artışla Afrika ülkeleri yer almıştır. Birlik olarak bizim 11 aylık ihracatımız, geçen senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 23 artışla 3,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. GAİB Hububat Birliği olarak sektörümüzde en fazla ihracat icra eden birliğiz. Onur duyduğumuz bir mevzu, ihracat ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

‘HEDEFİMİZ 13.7 MİLYAR DOLAR’

Sektörün 2023’te 13,7 milyar dolar ihracat hedefinin bulunduğunu hatırlatan Celal Kadooğlu, hedeflerine ulaşacaklarına inançlarının tam bulunduğunu ve bu doğrultuda mühim emek harcamalar yaptıklarını söylemiş oldu.

TOKİ 4. etap kura takvimi belli oldu

TOKİ 4. etap kura takvimi belli oldu

Kadooğlu,”Proje bazlı yapacağımız bir sürü mevzumuz var. En önemlisi internasyonal fuarlara katılarak, stantlarımıza gelecek ziyaretçilerimizin kayıtlarını alarak fuar sonrasında bunu bir arşiv halinde getirip tüm ihracatçılarımızla paylaşıyoruz. Bu oldukca kıymetli bir proje haline geldi. İkinci projemiz alım heyetlerini Türkiye’ye getirip ihracatçılarımızla karşı karşıya görüşmeyi sağlamaktır. Bir sonraki projemiz de hububat çalıştayı. Bu projede iki gayemiz var. Birincisi mevcud sektördeki sıkıntıları ortaya koyup onunla ilgili çözüm önerileri ortaya koymak. Beyin fırtınasında oluşacak çözümleri lüzumlu mercilere iletip çözüm anlamında ihracatçımızın önünü açacağız. İkinci gayemiz ihracatı geliştirme anlamında var olabilecek fikirler ve ihracatı arttıracak projeleri ortaya koymak, ihracatı geliştirmek istiyoruz” açıklamasında bulunmuş oldu.

Celal Kadooğlu, ülke olarak hep alışılmış bir ihracat yapısı ile çalıştıklarını sadece dünyadaki gelişimleri takip ederek, 2023 senesinde pazar çeşitliliğini arttırarak üretilen ve ihraç edilen ürünlerde yelpazenin genişlemesi icap ettiğini de sözlerine ekledi.

[ad_2]

Kaynak link

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir