[ad_1]

MB Başkanı Kavcıoğlu: Enflasyondaki gerilemeyi daha fazla göreceğiz

Şahap Kavcıoğlu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

Enflasyon bizim de dünyanın da en mühim sorunlarının başlangıcında geliyor. Enflasyonu artıran tüm etkenlerin artık sona erdiğini düşünüyorum. Enflasyon artık gerilemeye başladı. Enflasyondaki gerilemeyi daha çok göreceğiz. Süreçte uyguladığımız politikalarda bizim bütünleşik siyaset çerçevemiz bu noktaya bizi getirdi. Sürdürülebilir fiyat istikararı da oluşturuldu. Faiz, kur politikası, biriki politikası şeklinde birçok siyaset enflasyonu daha da gerilemeye sebep olacak.

“Enflasyon artık gerilemeye başladı”

Liralaşmayı en mühim merkeze oturttuk. Döviz kuru spekülasyonunu liralaşma stratejimizle sona erdiriyoruz. Sürdürülebilir fiyat istikararını inşallah elde etmiş olacağız.

Baz tesiri geçen seneki kur ataklarından sonrasında oluşan bir maliyet. Savaşın da etkisiyle yüksek enflasyon vardı. Yıl sonunu oldukça daha iyi bir noktada kapatacağız. Ocak sonu ve şubat ayında, enflasyonu yükselten sebepler geride duracak.

Pandemi, birikmiş taleplerin oluşması, tedarik sıkıntıları şu demek oluyor ki internasyonal problemler başlayınca dünyayla beraber bizde de problemler çıktı. Faiz indirimiyle beraber kur ve faiz oranlarında bir denge oturdu. Bunun altyapısını da oluşturduk ve bu şekilde gideceğini söyleyebilirim.

Temmuzdan sonrasında finansman maliyetlerinde oldukça mühim bir düşüş var. Üretim meydana getiren firmaların finansman maliyetlerinde 15 puana yakın düşüş var. KOBİ’lerde 20-25’lere kadar dayanıyor.

Uyguladığımız politikaların sonucunu görmeye başlıyoruz. Hiçbir süre arz sıkıntısı yaşamadık. Rezervlerimizin kuvvetli olması da bunda etkili bir husus.

Faiz indirimleri

Ülkelerin potansiyellerini değerlendirmek lazım. Geçmiş dönemlerde yüksek faizlerle enflasyonu düşürdüğümüz süre cari açıklar verdik. Aynı şeyleri yaparak değişik netice almak mümkün değil. Türkiye’nin üretim potansiyelini sürdürmesi için birinci olarak finansman maliyetlerini düşürmek lazım. Türkiye Iktisat Modeli; yatırım, istihdam, üretim, ihracat… Biz bunu uyguluyoruz. Yalnız portföylerle gelen parayla faizi artırmaktan başka çareniz kalmıyor.

Türkiye’nin üretim potansiyeli

Türkiye Iktisat Modeli felsefesini gerçekleştirme sebebi, cari fazla sağlamak. Artık faiz artırarak değil, kalıcı ve sürdürülebilir fiyat istikararını oluşturmak için cari fazla vermek gerekiyor.

Türkiye’nin üretim potansiyelinin sürdürülebilir olması için kaynak bulunması lazım. Ne süre Türkiye önünü görmeye başlasa döviz kuru hep buna engel oldu. Türkiye Iktisat Modeli, kendi kaynağını yaratan bir sisteme döndü.

Kredilere erişim

Kredilerin istediğimiz alanlara son dönemde istediğimiz şeklinde gitmediğini gördük. Bankalarla bu durumları görüştük. Haziran ve temmuz ayında tedbirleri uygulamaya başladık. Yatırım kredilerin hiçbir engelleme yok. KOBİ’lerde de aynı şekilde. Biz üretim meydana getiren firmalara kredi mevzusunda kolaylık sağlıyoruz.

Kılıçdaroğlu’nun ‘dolar’ iddiası

Ülkeyi yönetmeye talip olan insanların söylememesi ihtiyaç duyulan şeyler. Merkez Bankası olarak yaptığımız işlemleri değişik şekilde anlatmak ülkeye zarar verir.

Merkez Bankası’nın rezervleri

2022 yılının başından beri rezervi artan tek merkez bankası Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası. Biz rezervleri çeşitlendirdik, kaynakları artırdık. Dünyada merkez bankaları 1,2 trilyon dolar biriki harcadı. Rezervimiz bugün itibarıyla 125 milyar dolar.

 

[ad_2]

Kaynak link

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir