[ad_1]

Salgında kırsala kaçanlar şehirlere geri dönüyor

Pandemi, emek harcama, öğrenme ve yazışma biçimlerini değiştirirken insanoğlu da yaşadıkları bölgeleri yeniden gözden geçirmeye başladılar. Deloitte incelemesinde elde dilen bilgilere gore, bilhassa pandeminin günlük yaşamı yoğun bir halde etkilemeye başladığı 2020’nin ortalarında kentsel alanlardan daha sakin bölgelere ve kırsala doğru mühim bir göç başladı. Bunun en büyük sebebi insanların daha azca sözü geçen alanlara taşınarak tüm hane halkının uzaktan emek harcama ve dersleri takip etmesini sağlayabilecek altyapıyı oluşturabilecek konutlarda yaşamak istemeleriydi. Kısıtlamaların büyük seviyede ortadan kalkması ve pandemi öncesi yaşama dönüşün başlaması ile bu kararlar da gözden geçirilmeye başlandı.

Sadece eski çevrelerine dönmeyi düşünen ve bir ev satın almayı planlayanlar, daha yüksek konut tutarları, yüksek mortgage oranları ve sınırı olan konut arzı ile karşı karşıya kalıyor. Bu zamanda ABD’de en oldukça nüfus kaybeden kent New York olurken yakınındaki Connecticut, Maine ve Vermont’taki nüfus artış hızı 2021’de önceki 10 yıla gore oldukça arttı. Bunun en büyük sebebi olarak insanların pandemiye tepki olarak New York’tan ayrılması şeklinde yorumlanıyor.
Kırsal bölgelere taşınanların büyük çoğunluğu kiracılar

Pandemi esnasında büyük şehirlerden kırsal bölgelere taşınanlar çoğu zaman kiracılar oldu. Taşınan kiracıların ev satın aldıkları, kırsal bölgelerdeki ev sahibi olma oranlarının artmasına da yansıyor. Şehirlerin dışına doğru bu hareket büyük şehirlerin dışındaki bölgelerde kira oranlarını yükseltirken 2020 ortalarından itibaren ev satışlarının da artmasına niçin oldu. Artış, mortgage oranlarının yükselmeye başladığı Ocak 2022’ye kadar sürdü. Ocak 2018-Ocak 2022 içinde müstakil evlerin fiyatı yüzde 11 arttı. Ağustos 2020-Ağustos 2022 arasındaki artış oranı ise yüzde 25,9’a ulaştı.

ABD’de 30 senelik durağan(durgun) yüzde 3 civarı olan mortgage oranlarının senelik durağan(durgun) yüzde 6,7’ye yükselmesine paralel 2022’nin ikinci çeyreğinde averaj 440 bin dolar olan bir evin fiyatı yüzde 53 artışla 787 bin dolara terfi etti. İnşaat maliyetlerinin de bu zamanda hızla yükselmesi sebebiyle yeni ev fiyatlarının yüzde 14’ün üstünde artması umut ediliyor.

Deloitte İnsan Yönetimi Hizmetleri Lideri Cem Sezgin, “Pandemi sonrası işe dönüş trendi beklentilerden süratli gelişti. Hibrit emek harcama, kalıcı bir uygulama olarak iş hayatında yerini alsa da birçok şirket kısmen ofise döndü yada dönmeyi planlıyor. Geleneksel emek harcama düzenine geçilmesi eğilimi en oldukça, salgın döneminde uzaktan emek harcama fırsatını değerlendirip kırsala göç eden beyaz yakalı çalışanları etkiledi. Emek harcama şartları sebebiyle dönenler olduğu şeklinde tekrardan kent yaşamını tercih edenlerin de olduğu görülüyor. Sadece şehre geri dönüş birçok ülkede benzer şartlar sebebiyle beyaz yakalı çalışanları zorluyor.

Zorlukların başlangıcında da konut kiraları ve konut fiyatlarındaki artış geliyor. ABD ve Avrupa da yüksek enflasyonla savaşım ediyor. Enflasyon etkisiyle artan fiyatlar, yüksek inşaat maliyetleri şehre dönüş yapmak isteyen beyaz yaka çalışanların önüne engel olarak çıkıyor. Büyük şehirler dışındaki daha ufak ve hesaplı yerleşim yerlerinde konut arayışları ise sürüyor. Önümüzdeki dönem de pandemi zamanındaki kadar olmasa da tersine göçün devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

[ad_2]

Kaynak link

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir