[ad_1]

Saxo Bank, 2023 için 'çirkin tahminlerini' yayımladı

Saxo Bank, yeni yıl için senelik “çirkin tahminlerini” yayınladı. Tahminlere nazaran, 2023’te, İngiltere’nin Avrupa Birliği’ne tekrardan katılma oylaması, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un istifası ve doların Çin ile Hindistan’ın isyanıyla sarsılacağ benzer biçimde mühim başlıklar yer aldı.

Danimarka yatırım bankası, ABD ve İngiltere benzer biçimde ülkelerdeki hükümetlerin aşırı enflasyonu denetim altına alamayacaklarına işaret etti. Altın fiyatlarının ons başına 3.000 dolara yükselmesi sebebiyle geniş çaplı fiyat kontrollerinin uygulanacağını öngördü.

Ek olarak, Saxo Bank, durgunluktan hasar gören İngiltere’deki siyasal kargaşanın, İşçi Partisi’ni üçüncü çeyrekte iktidara getireceğini ve peşinden Brexit’in tersine çevrilmesi için bir referandum oylamasına yol açacağını söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı: Yılbaşından itibaren boynunu kırmış olacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon mesajı: Yılbaşından itibaren boynunu kırmış olacağız

Banka, Çin, Hindistan ve OPEC’in internasyonal bir takas birliği ve yeni bir biriki varlık oluşturarak ABD’nin küresel para sistemi üstündeki hakimiyetine karşı geri adım atacağını tahmin etti.

“KÜRESEL SAVAŞ EKONOMİSİ”

Saxo Baş Yatırım Sorumlusu Steen eflasyon mevzusunda pandemi öncesi dinamiğe geri dönüşe inanmadığını belirterek “Dünyadaki her büyük gücün artık tüm cephelerde ulusal güvenliklerini desteklemek için çabaladığı küresel bir cenk ekonomisine girdik” dedi.

Bankaya nazaran bu senaryo, “gerçek pandemi deneyimi ve Ukrayna savaşıyla ortaya çıkan derin tedarik zinciri, enerji ve hatta finansal güvensizlikler sebebiyle” geçerli.

Öteki tahminler içinde Japonya’nın finansal sistemini “sıfırlamak” için yen’i 200’de ABD dolarına bağlaması , minimum bir ülkenin 2030’a kadar et üretimini yasaklayacağını duyurması ve vergi cennetlerini ortadan kaldırmak ve hedge fonları için vergi boşluklarını kapatmak için mali yasalarda ince ayarlar yapması yer ediniyor.

TAHMİNLERİ TUTUYOR

Bankanın 2022 tahminlerinden bazıları, ölçek açısından kati olmasa da en azından yön olarak doğruydu. Mesela Saxo, birden fazla cephede yeni bir Soğuk Cenk patlak verebileceğini ve hızlanan bir uzay yarışının ABD-Çin rekabetini yoğunlaştıracağını söylemiş oldu. Banka ek olarak Feysbuk’un gençlere vasatın altında çekiciliği sebebiyle pazar payını kaybettiğini görmüş oldu. Feysbuk’un ana şirketi Meta Platforms, bu yıl piyasa değerinin üçte ikisini yitirdi.

[ad_2]

Kaynak link

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir