[ad_1]

Türkiye ve Güney Kore arasındaki ihracat verileri açıklandı

Cenup Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Won Ik Lee’in de katılmış olduğu etkinlikte Büyükelçi Lee iki ülke arasındaki ticari ilişkilere yönelik sunum yapmış oldu. Lee, Cenup Kore ve Türkiye arasındaki ihracatın 8 milyon 900 dolar olarak gerçekleştiğini deklare etti.

Cenup Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Lee sunumunda, “2002 Dünya kupasında Cenup Koreliler büyük Türkiye bayrağı tutarak Türkiye’ye destek verdiler. İhracat mevzusunda Türkiye ile Cenup Kore arasındaki ikili ilişkilerde geçmişte 3 milyon 300 dolardı. Daha oldukça Koreli ihracatçılar Türkiye ile iş birliği içinde olması gerekiyor. Kore sanayide 6’ncı sırada, iktisat mevzusunda 10’uncu sırada. Şu anda Türkiye’de 190’dan dan fazla Cenup Kore şirketi bulunuyor. Türkiye ve Cenup Kore arasındaki ihracat 8 milyon 900 dolar bazında. Cenup Kore’de 2021 senesinde yatırım 1 milyon 385 dolar, fakat geçmişteki Türkiye ile içinde yaptıkları sayı 3 milyon 300 dolar. Cenup Kore ile Türkiye içinde daha oldukça yatırım yapılmasını umut ediyorum. Örneğin Cenup Kore Türkiye’ye 400 milyon dolar ihracat yapıyor. Türkiye’de artık otomobiller elektrikli araca geçiyor. Bu elektrikli araçlarda kullanılan batarya üretim fabrikası Ankara Başkent OSB’de kurulacak. Bu kurulacak olan yapınak 180 tane futbol sahası büyüklüğünde olacak” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi AKM B salonunda gerçekleşen Türkiye ve Kore Cumhuriyeti ikili ilişkiler arasındaki sunuma Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Won Ik Lee, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi rektör yardımcıları ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri katıldı.

[ad_2]

Kaynak link

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir